Fizjoterapia onkologiczna

Z każdym rokiem zauważalny jest wzrost zachorowań na różnego typu nowotwory złośliwe i łagodne. Skuteczność leczenia onkologicznego jest coraz wyższa, a wykorzystywane metody coraz częściej przyjmują oszczędzający charakter. Mimo to, mogą stanowić przyczynę różnorodnych zaburzeń czynnościowych i strukturalnych, w skutek czego coraz więcej pacjentów wymaga i korzysta z profesjonalnej fizjoterapii onkologicznej. Wokół pracy z pacjentami onkologicznymi narosło wiele mitów. Jeszcze kilkanaście lat temu błędnie uważano, że bodźce, jakie stanowi fizjoterapia mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia choroby.

Wskazania do terapii onkologicznej

Fizjoterapia stanowi najskuteczniejszy sposób zapobiegania zaburzeniom funkcjonalnym i strukturalnym oraz niepełnosprawności w trakcie leczenia onkologicznego. Przywraca sprawność psychofizyczną i jest obecnie uznawana za bezpieczną, skuteczną i stosowaną z powodzeniem na całym świecie.

Fizjoterapia wspomagająca do sprawności w trakcie i po leczeniu onkologicznym (po radioterapii, chemioterapii, leczeniu chirurgicznym): przywrócenie zakresów ruchomości w stawach, siły mięśniowej oraz ogólnej sprawności i wydolności fizycznej


Terapia w zakresie powikłań na skutek leczenia (obrzęki limfatyczne, nietrzymanie moczu, zaniki mięśniowe, przykurcze w stawach etc.)


Fizjoterapia po wszczepieniu implantów piersi oraz operacjach rekonstrukcyjnych


Bezpieczny ruch i optymalna aktywność fizyczna w trakcie leczenia onkologicznego

Praca z bliznami po zabiegach operacyjnych (po mastektomii, histerektomii, leczeniu oszczędzającym, laparoskopii, laparotomii itp.): działanie przeciwbólowe, przywrócenie prawidłowej ruchomości, trofiki i napięcia w obrębie okolicznych tkanek. Działania wpływające na funkcję, wygląd oraz estetykę blizn

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa: drenaż limfatyczny, kompresjoterapia (bandażowanie wielowarstwowe), dobór aktywności fizycznej, edukacja w zakresie autodrenażu w warunkach domowych, pielęgnacji skóry oraz profilaktyki zakażeń (róża)